Brnenie – mravenčenie – pálenie – parestézie
Tieto výrazy sú často popisované mladými s staršími osobami v prípade poruchy periférnej či centrálnej nervovej poruchy.
Okrem výrazov ako brnenie a mravenčenie sa často pridávajú pocit strnulosti či necitlivosti, pocit chladu alebo naopak pocit tepla - pálenia. Tieto pocity môžu byť kdekoľvek na tele človeka, môžu sa vyskytovať len v určitých okrskoch, na jednej či viacerých končatinách alebo aj na polovici tela.
Vždy keď sa u nás vyskytne takýto pocit, mali by sme sa nad ním zamyslieť.
Už v detstve sa môžeme s takýmto pocitom stretnúť po údere v oblasti lakťa, kedy nám po vonkajšej strane ruky prebehne akoby elektrický prúd. Je to dôsledok úderu na ulnárny nerv, ktorý v oblasti lakťa prechádza pomerne blízko povrchu a môžeme si ho tým pádom ľahko poraniť. Tento prípad, ktorý trvá najviac pár sekúnd a zmizne je banálny, ale môže nám osvetliť aj iné príčiny parestézií.
Parestézie vznikajú pri porušení nervových obalov a dochádza k poruche prenosu nervových signálov. Tieto poruchy môžu vznikať od najmenších nervov po nervové korene, miechu a mozog. V závislosti od úrovne a vážnosti poruchy sa objavujú parestézie na rôznych častiach tela a v rôznej sile / intenzite.
Čím môže byť poškodený nervový obal?
- mechanické poškodenie /prerezanie, útlak nervu, zhmoždenie nervu../
- zápal / infekčný, neinfekčný - autoimúnny/
Aké sú najčastejšie príčiny a prejavy?
- brnenie prstov na ruke - najčastejšie ako prejav syndrómu karpálneho tunela - pri útlaku mediálneho nervu
- menej často pri poškodení vetvy či celého ulnárneho nervu
- brnenie na hornej či dolnej končatine, ktoré sa vyskytuje v podobe pásov pálenia/brnenia - pri útlaku nervových koreňov pri ich výstupoch z chrbtice / vplyvom poškodených medzistavcových doštičiek či degeneratývnych zmenách na stavcoch/
- brnenenie jednej polovice tela - môže byť prejavom mŕtvice / ischemickej či krvácavej poruchy mozgu alebo menej často miechy - v tomto prípade sú ale časté ďalšie doprovodné symptómy / poruchy hybnosti či citlivosti.../
- striedavé / menlivé brnenie rôznych okrskov tela, ktoré môžu meniť charakter , miesto, intenzitu - môže byť prejavom autoimunitneho ochorenia CNS / sklerózy mlutiplex/
- brnenie od koncov prstov na nohách , ktoré postupuje ponožkovito smerom nahor - môže byť prejavom polyneuropatie /postihnutia viacerých nervov na končatinách - napríklad u diabetikov, pri nadužívaní alkoholu, pri nedostatku vitamínov či iných poruchách vstrebávania
- pocit pálenia spolu s vyrážkou je najčastejším prejavom pásového oparu / herpes zoster/
Pocit parestézií vo svojom živote zažije v podstate každý, ale ak pretrvávajú mal by sa človek nechať vyšetriť minimálne praktickým lekárom, lepšie však neurológom.
Ak sa parestézie zhoršujú v rádoch minút, či je prítomný nejaký ďalší prejav, mala by byť vyhľadaná lekárska starostlivosť čo najskôr!