Porucha alebo strata čuchu - je potrebné to riešiť?
O strate čuchu sa v posledných dňoch hovorí len v súvislosti s ochorením Covid 19. Avšak porucha čuchu môže byť pri rôznych ochoreniach. Najčastejšou príčinou sú akútne ochorenia horných dýchacích ciest, či už vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Príčinou je opuch sliznice nosa a hlien, ktorý sa vytvára pri ochorení. V dôsledku toho sa aromatické častice vo vzduchu nemajú ako dostať k receptorom v čuchovej sliznici nosa a tým pádom ani k nervovým bunkám, ktoré rozoznávajú vône. K obnove čuchu dochádza spontánne po vyliečení sa z ochorenia horných dýchacích ciest.
K ďalším príčinám poruchy čuchu patria poúrazové a pooperačné stavy, kedy došlo k porušeniu celistvosti nervov. V tomto prípade už môže porucha čuchu ostať trvalá, alebo sa obnoví len čiastočne.
K ďalšej menej početnej skupine patria nádorové ochorenia v oblasti nosa, prínosných dutín, mozgových obalov a mozgu. Je to rôznorodá skupina ochorení a väčšinou stratu čuchu sprevádzajú aj iné príznaky (napr. bolesti hlavy, výtok z nosa a pod.)
Poslednou skupinou ochorení sú neurodegeneratívne ochorenia, medzi ktoré sa radí aj Alzheimerova a Parkinsonova choroba. V prípade týchto ochorení môže strata čuchu predchádzať ostatným príznakom aj o niekoľko rokov. Toto nám dáva šancu ochorenie zachytiť ešte v ranej fáze a tým pádom zahájiť účinnú preventívnu liečbu čo najskôr a oddialiť rozvoj ďalších príznakov (demencie, porúch hybnosti).
Ak teda pozorujeme zhoršenie čuchu alebo jeho úplnú stratu a nesúvisí to s akútnym ochorením horných dýchacích ciest, vždy by sme o tejto skutočnosti mali povedať praktickému lekárovi. Praktický lekár môže na základe anamnézy začať s vyšetrovaním, alebo nasmeruje pacienta na vyšetrenie k špecialistovi (neurológovi, ORL lekárovi).
Tento možno nepatrný príznak môže pri správnej liečbe zlepšiť kvalitu života pacientov aj o niekoľko rokov, pretože hlavne u nádorových a neurodegeneratívnych ochorení je včasný začiatok liečby rozhodujúci pre budúcu vývoj ochorenia.